ja_mageia

 • 0
 • 0
 • 0
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
Strona główna Dobre rady
Dobre rady Drukuj Email

Jak czyścić nasze okna?
Najważniejsza jest prawidłowa wentylacja.
Co należy rozumieć pod pojęciem „klasa profilu”?
Okna wraz z montażem są obłożone niższym podatkiem VAT
Kiedy planować montaż drzwi?
Korek cieplny
Strata ciepła przez okna
Wietrzenie
Montaż Parapetów
Na co zwracać uwagę wybierając bramę do garażu?
Drzwi - Lewe czy prawe ?
_____________________________________________________


Jak czyścić nasze okna?
Nie można bagatelizować sprawy czyszczenia okien, gdyż zły sposób oraz złe środki czyszczące mogą przyczynić się do zniszczenia szkła a także ram okien. Szkło ma delikatną powierzchnię, dlatego nie można nigdy usuwać zanieczyszczeń z szyb twardymi lub ostrymi przedmiotami. Do mycia okien należy stosować środki rozpuszczone w wodzie, nie można stosować silnych środków chemicznych, a także żadnych środków na bazie rozpuszczalnika co może uszkodzić uszczelki w oknach oraz warstwy ochronne. Do czyszczenia okien, uszczelek oraz ram najlepiej nadają się środki używane zazwyczaj w gospodarstwie domowym typu "Ajax", "Prill" itp., które w połączeniu z ciepłą wodą zmywają wszelki brud.
W przypadku zabrudzeń, które nie chcą ustąpić przy użyciu standardowych środków najlepiej skontaktować się z nami, a pomożemy Państwu i dobierzemy najlepszy środek i sposób na pozbycie się nietypowego zabrudzenia.


Najważniejsza jest prawidłowa wentylacja.
Każdy nabywca nowych okien już w pierwszej chwili po ich zamontowaniu odczuwa w porównaniu do starych okien bardzo dużą ich szczelność. Nic nie wieje, nie dostaje się woda, nie dochodzi żaden nawet najmniejszy szmer z zewnątrz. W pierwszym momencie zadowolony klient nie widzi w tym nic złego. Nic bardziej błędnego.
Pamiętajmy, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy powinno być świeże a co za tym idzie - zdrowe powietrze. Świeże powietrze może dostawać się do pomieszczeń tylko wówczas jeśli jest w nim zapewniona odpowiednia wentylacja. Okna obecnie produkowane mogą zapewnić szczelność bliską 100% dlatego sami musimy pamiętać o odpowiedniej wentylacji, która wpływa na nasze samopoczucie, a także w dłuższym okresie czasu na stan budynku. Wielu klientów zadaje sobie pytanie, czy po to kupowali nowe okna aby teraz je otwierać i tracić cenne ciepło. Dlatego należy tutaj wytłumaczyć, że przy starej - nieszczelnej stolarce okiennej taka wentylacja odbywała się poniekąd sama, bez naszej ingerencji. W dzisiejszych, nowoczesnych oknach montowane są systemy wentylacji, które rozszczelniają okno, powodując, że wymusza ono naturalną wentylację, tzw. wentylację grawitacyjną. Przy całkowicie zamkniętych oknach i drzwiach wentylacja w pomieszczeniu jest zerowa co objawiać się może złym samopoczuciem mieszkańców, a także powstawaniem grzyba w miejscach zawilgoconych, w których odkłada się para wodna. Rozwiązaniem tutaj mogą być nawiewniki - urządzenia montowane w ramie okna bądź obok niej w ścianie. Ich zadaniem jest wprowadzanie do pomieszczeń odpowiedniej ilości powietrza. Najkorzystniejszym jest zakup nowych okien z nawiewnikami co oczywiście proporcjonalnie zwiększa koszt okien. Możliwy jest też montaż nawiewników w już zamontowanych oknach, jest to jednak dodatkowy koszt oraz dodatkowy montaż.


Co należy rozumieć pod pojęciem "klasa profilu"?
Na rynku okiennym dostępne są okna z profili klasy A, B lub C. Zgodnie z klasyfikacją:
- profile klasy A - grubość ścianek zewnętrznych, konstrukcyjnych kształtuje się na poziomie 2,8-3mm,
- profile klasy B - grubość ścianek poniżej 2,8mm,
- profile klasy C - grubość ścianek poniżej 2,5mm.

Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne, ale również na cenę profilu (okien).
Zalecamy zatem sprawdzić z jakiej klasy profilu proponowane są Państwu okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą winien dysponować handlowiec.


Okna wraz z montażem są obłożone niższym podatkiem VAT
Okna należy kupować wraz montażem. Wówczas do ceny netto zostanie dodany 7-procentowy podatek VAT a nie 22-procentowy. W przypadku okien za 10 tys. zł netto, oszczędzamy 1500 zł Dodatkowo zyskujemy gwarancję funkcjonalności okien, bo na montaż otrzymujemy od dystrybutora gwarancję. Czy każdy dystrybutor dysponuje ekipa monterów? Zazwyczaj tak. W dzisiejszych czasach taka ekipa ułatwia dystrybutorowi sprzedaż.


Kiedy planować montaż drzwi?
Funkcjonalność drzwi musi być połączona z funkcjonalnością wyłączników elektrycznych. Inaczej może dojść do paradoksów.

Decyzje dotyczące montażu drzwi należy podejmować w chwili planowania rozmieszczenia wyłączników elektrycznych. Decyzja o wyborze lewych bądź prawych drzwi musi być dostosowana do planów wierceń puszek pod wyłączniki. Błędne wyobrażenie co do sposobu otwierania drzwi skutkuje tym, że wyłącznik ostatecznie znajduje się np. za drzwiami. By zapalić światło trzeba wówczas wejść do ciemnego pomieszczenia i po omacku go wyszukiwać.


Korek cieplny
Aby grzejnik zapewniał optymalną moc, potrzebna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Grzejnik nie może być zabudowany, zasłonięty zasłonami i dodatkowo meblami, gdyż wówczas ciepło nie rozprzestrzenia się równomiernie w pomieszczeniu, lecz zostaje w większości zatrzymane przez dodatkowe "barykady". Na skutek zatrzymania się ciepła za zasłonami i meblami wzrasta również w znaczny sposób strata cieplna ścian i okien. Z tego powodu trzeba więcej ciepła, aby ogrzać mieszkanie. W związku z tym zaleca się ostrożność w zasłanianiu (zabudowywaniu) grzejników. Proszę zwracać uwagę, aby cyrkulacja ciepłego powietrza od grzejnika nie została uniemożliwiona. Badania prowadzone w zakresie fizyki budowli dowodzą zwiększenie zużycia ciepła o 40% przy stałym zasłonięciu grzejnika zasłonami.

Zapotrzebowanie Zapotrzebowanie Zapotrzebowanie
energii cieplnej energii cieplnej energii cieplnej
100% 90% 140%
bez zasłony zasłona połowiczna zasłona długa


Strata ciepła przez okna
Okno jest najcieńszym miejscem w ścianie. Należy unikać w tych miejscach dużych strat energii cieplnej tak, jak jest to możliwe. Po zapadnięciu zmroku należy spuszczać żaluzje i zasłaniać zasłony (nie zakrywając grzejnika). Dzięki temu uniknie się bardzo wysokich strat na skutek wypromieniowania i doprowadzić można do zaoszczędzenia dużej ilości energii. Z zasłoniętymi oknami i jednocześnie opuszczonymi żaluzjami obniżamy straty ciepła przez okno


Wietrzenie
Wietrzyć należy krótko i intensywnie. Najlepszym sposobem wietrzenia jest krótkotrwały przeciąg. Z punktu widzenia finansowego opłaca się szybka wymiana powietrza (otwarcie okien, drzwi balkonowych) z jednoczesnym zakręceniem zaworów termostatycznych na grzejnikach. W ten sposób unika się znacznego wychłodzenia ścian i mebli, a w związku z tym potrzeba będzie mniej energii do ponownego ogrzania mieszkania. Długie wietrzenie, np. przez uchylanie okna lub nieszczelność stolarki okiennej, powoduje zwiększenie zużycia energii cieplnej (duża część ciepła wydostaje się na zewnątrz), szczególnie wówczas, gdy grzejnik znajduje się pod oknem. Również wietrzenie wewnętrzne (np. w toaletach), należy ograniczyć, ponieważ na skutek tzw. efektu kominowego ucieka ciepłe powietrze.


Montaż Parapetów:
Trzeba pamiętać o tym, że parapety zewnętrzne muszą się znaleźć poniżej otworów odwadniających (w ościeżnicach z PVC lub aluminium) albo okapników z blachy (w oknach drewnianych. Ich prawidłowy montaż uchroni nas przed przeciekami.


Na co zwracać uwagę wybierając bramę do garażu?

 • Jak dużo miejsca może zająć – brama uchylna jest dość tania i łatwa w montażu, jednak otwierając się wysuwa się na zewnątrz garażu; aby swobodnie otworzyć taką bramę należy zaparkować około 1 do 2 metrów od garażu. Brama uchylna może okazać się niewygodna, gdy do garażu wjeżdża się z ulicy albo gdy podjazd do garażu jest bardzo krótki. Nieco droższe są bramy segmentowe i rolowane, ale do ich otwarcia nie wymagane jest dodatkowe miejsce.
 • Ocieplenie – bramy garażowe produkowane są w dwóch wersjach: ocieplonej i nieocieplonej. Skrzydło bramy nieocieplonej składa się ze stalowego stelaża pokrytego blachą. Skrzydło bramy ocieplonej ma od strony wewnętrznej dodatkową blachę, a w środku materiał termoizolacyjny – najczęściej styropian. Brama garażowa ocieplona jest droższa – warto ją jednak wybrać, gdy mamy ocieplony garaż – na pewno oszczędzimy wtedy na kosztach ogrzewania.
 • Drzwi w bramie – planując w garażu, poza miejscem na samochód, np. podręczny skład narzędzi ogrodniczych warto zamontować bramę wyposażoną w drzwi. Uniknie się wtedy częstego, męczącego otwierania całej bramy.
 • Doświetlenie – wybierając bramę można wybrać taką, która wpuszcza do wnętrza trochę światła dziennego dzięki zamontowanym świetlikom. Najczęściej wykonane są one z akrylu lub poliwęglanu. Materiał ten jest odporny na uderzenia.
 • Otwieranie za pomocą pilota jest znacznie wygodniejsze – ale również droższe. Nawet nie decydując się na zakup bramy otwieranej za pomocą pilota warto wybrać tę, do której kiedyś można taki mechanizm dokupić. Dzięki precyzyjnym prowadnicom i sprężynom otwieranie ręczne w nowoczesnych bramach jest również stosunkowo łatwe.
 • Lepiej wybrać bramę znanego producenta, który posiada autoryzowanych wykonawców i serwisantów. Nawet gdy brama będzie trochę droższa można liczyć na szybką pomoc w przypadku jakichkolwiek problemów.

 

 

 

Drzwi - Lewe czy prawe ?
To podstawowy parametr techniczny mówiący nam o tym, jak otwierają się drzwi, a tym samym, jak są zamocowane zawiasy oraz zamek i klamka. Drzwi lewe to takie, które - stojąc do nich twarzą - otwieramy lewą ręką do siebie, zaś prawe prawą. Nie ma to znaczenia, czy ktoś jest prawo- czy leworęczny, drzwi prawych nie możemy otworzyć lewą ręką choćby dlatego, że stojąc do nich twarzą, otwieramy je w prawo na siebie. Pozostałe parametry drzwi są zawsze znormalizowane podobnie jak ościeżnice. Wyjątkiem są drzwi antywłamaniowe, które musimy kupić wraz z ościeżnicą, gdyż tu większość rozwiązań jest typowa dla danego producenta. Wymieniając drzwi w starych domach, musimy dokładnie sprawdzić odległości między zawiasami oraz średnicę trzpienia, na który zakładamy zawias drzwi. Kiedyś bowiem stolarkę drzwiową i okienną wykonywano dość dowolnie i może się zdarzyć, że kupione drzwi nie będą pasowały do starej ościeżnicy. Ponieważ w budownictwie mieszkaniowym od lat 60. i późniejszych ościeżnice były wykonywane zwykle jako stalowe, ich demontaż jest bardzo trudny. W takim wypadku zalecamy zakup kompletu skrzydło z ościeżnicą co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek podczas montażu.